Rok 1918 – vznik Československa

Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova ve spolupráci s městem Kutná Hora pořádá za finanční podpory Středočeského kraje

ROK 1918 – vznik Československa

jako připomínku období roku 1918, kdy v říjnu vznikalo a nakonec 28. října 1918 byl vyhlášen nový stát Československo.

Součástí připomínky bude VÝSTAVA NA STÁTNÍM ZÁMKU KAČINA U KUTNÉ HORY zachycující rok 1918 z Kutnohorska a okolí v podobě dobových fotografií a pohledů.

Měsíc trvající výstava bude zahájena dne 29. 8. 2018 od 18 hodin přednáškou o významu roku 1918, seznámení se s historickými fakty, rozpadem císařství a vznikem Československa. Následovat bude komentovaná prohlídka výstavy za doprovodu skladeb dobové české hudby v písních Karla Hašlera, Rudolfa Piskáčka, R. A. Dvorského a Jaroslava Ježka v podání orchestru Jaroslava Ježka a sólistů.

Od 19:30 následuje Středeční audience se dvěma zajímavými hosty, kterou Vás provede Kateřina Daczická a Jana Veberová. V průběhu zazní např. harfová úprava Vltavy Bedřicha Smetany od Hanuše Jana Trnečka a árie z českých oper.

CELODENNÍ PROGRAM VĚNOVANÝ ROKU 1918

Dne 28. 9. 2018 od 10 hodin na Den České státnosti – sv. Václav bude na státním zámku Kačina u Kutné Hory probíhat program pro všechny věkové kategorie.

Od 10 hodin budou moci návštěvníci navštívit:

  • komentovanou dobovou prohlídku výstavy s přednáškou Ak. mal. Jitky Jelínkové – „Historie a změna v odívání žen“ – rok 1918 a jeho vliv na odívání a životní styl žen
  • divadelní představení pro děti
  • pohádkové představení od MuzeaB např. Honza málem králem, Princezna Hádanka, Lodička atp.
  • divadelní představení pro spíše dospělé – Kytice
  • poslechnout si živou hudbu na zámeckých schodech dobové české hudby v písních Karla Hašlera, Rudolfa Piskáčka, R. A. Dvorského a Jaroslava Ježka v podání orchestru Jaroslava Ježka a sólistů
  • projížďka v kočárech a piknikování
  • seznámení se se Skautingem, jeho rozvoj od roku 1918, projekty a cíle

Od 19 hodin následuje Večerní audience na téma „Život na zámku a bez zámku“. Hodinové posezení s dvěma zajímavými hosty, panem Ladislavem Špačkem , odborníkem na společenskou etiketu, a hostem z řad šlechtických rodů.

SLAVNOSTNÍ KONCERT KE VZNIKU ČESKOSLOVENSKA – 28. 10. 2018

Koncert ke vzniku Československa bude uspořádán dne 29. 10. 2018 od 19 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře.

V první části vystoupí soubor Musica Dolce Vita působící na hudební scéně od roku 2005 s harfenistkou Zbyňkou Šolcovou, mezzosopranistkou Danielou Demuthovou a sólovou flétnistkou Žofií Vokálovou.

V druhé části vystoupí „3 GRÁCIE“ – operní pěvkyně Karolína Žmolíková, Jana Štěrbová a Vanda Šípová.

Zpracována bude brožurka k roku 1918 – vznik Československa a také kalendář pro rok 2019 s dobovými pohlednicemi roku 1918.

Vstup zdarma

 

Brožura k roku 1918 – vznik Československa