V kostele sv. Jana Nepomuckého zahrála harfenistka Zbyňka Šolcová

Kutná Hora – Město Kutná Hora a Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova připravily na pátek 13. října koncert Zbyňky Šolcové, který se uskutečnil v kostele sv. Jana Nepomuckého.

Zbyňka Šolcová (nar. 1967), absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě české legendy harfové hry prof.Libuše Váchalové. Již jako studentka získala 1. cenu na soutěži komorních souborů v belgickém Neerpeltu v duu s harfenistkou Janou Bouškovou.
Komorní a sólové hře se věnuje po celá léta své hudební kariéry. V průběhu let spolupracovala s mnoha významnými interprety a komorními soubory, např. s Virtuosi di Praga a Oldřichem Vlčkem, již dvě desítky let v souboru Duo Per la gioia s 1. flétnistou SOČR Mariem Mesanym, na koncertních pódiích se pravidelně setkává se špičkovými sólisty, jako je mezzosopranistka Andrea Kalivodová, mezzosopranistka Martina Kociánová, sopranistka Hana Jonášová, flétnista Jan Machat, houslista Jaroslav Svěcený, houslistky Silvie Vlčková a Pavla Franců a další. Její jméno figuruje na titulech mnoha CD, rozhlasových i televizních záznamů u nás i v dalších zemích Evropy ( např.Deutsche Rundfunk, britská společnost Silva Screen Records aj.).

V průběhu let kromě sólových vystoupení hostovala v mnoha orchestrech ( Filmový symfonický orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Ostrava, Virtuosi di Praga, Český národní symfonický orchestr, Orchestr Státní opery Praha, Orchestr Národního divadla

Jako sólistka vystupovala např.ve Francii, Itálii, Monaku, Švédsku, Německu a v USA. Široký záběr a orientace v mnoha hudebních stylech představuje např. působení v Rožmberské kapele až po zkušenosti v populární hudbě ( např.spolupráce s paní Evou Pilarovou, Michaelem Kocábem v projektu Odysseus v a dalšími). Několik let spolupracovala se souborem Gospel Time a Zuzanou Stirskou, podílela se na nahrávce CD.

V letech 1992 – 2007 byla členkou Rožmberské kapely, souboru zabývajícího se výhradně gotickou a renesanční hudbou. Zde kromě harfy hrála na řadu dalších historických nástrojů včetně gotické a háčkové harfy. S Rožmberskou kapelou natočila v průběhu let 5 CD a ročně odehrála na desítky koncertů u nás i po celé Evropě. Od roku 2005 je členkou souboru MUSICA DOLCE VITA.

Skládá hudbu pro harfu, případně pro sólový nástroj s doprovodem harfy ( např.skladbu „Snění“ pro housle a harfu, věnovaná houslovému virtuosovi Jaroslavu Svěcenému, se kterým také příležitostně vystupuje). Vlastní skladby pro harfu představila v r. 2014 při sólovém recitálu v rakouském Salzburgu pro spolek Maria-Anna-Mozart-Gesellschaft Salzburg.

V posledních letech se Zbyňka Šolcová věnuje také fotografování, v letech 2015 – 2017 představila čtyři samostatné výstavy.