V Dačického domě odhalili bustu Mikuláše Daczického z Heslova

Kutná Hora – Nadační fond Mikuláše Daczického a Město Kutná Hora připravily na čtvrtek „Odhalení busty Mikuláše Daczického z Heslova“ v Dačického domě. Busta byla věnována městu Kutná Hora paní Kateřinou Daczickou a Nadačním fondem Mikuláše Daczického, jako nejvýraznější historické postavy města Kutná Hora.

„Při návštěvách Kutné Hory jsem všude slýchala jméno Daczický, ať ve spojitosti s pivem, vínem, restaurací, rodným domem… ale nikde jsem nenašla jeho připomínku ve formě sochy nebo busty. Proto vznikl nápad vytvořit bustu podle jediného dochovaného portrétu, který vlastní moje rodina. Protože jsem chtěla, aby bustu vytvořil „Kutnohorák“ oslovila jsem akademického sochaře pana Jakuba Ďoubala, který tuto bustu vytvořil  do podmínek interiéru a město Kutná Hora odsouhlasila její umístění přímo v Dačického domě,“ vysvětlila Kateřina Daczická. „Zároveň jsem si moc přála zapojit i kutnohorské občany, kteří by se třeba chtěli nějak na bustě podílet a tím se zrodil nápad na Léto s panem Mikulášem, který zahrnoval přednášky v Dačického domě, průvod po městě a koncerty. Celý výtěžek byl věnován na bustu,“ dodala.

„Jsem moc ráda, že jsem se díky této akci mohla seznámit se skvělými „Kutnohoráky“, kteří Kutnou Horu milují, chtějí jí vylepšovat a zvelebovat a podpořili tak tuto akci tím, že se účastnili těchto koncertů a dále lidem, kteří věnovali svůj volný čas a s touto akcí mi pomohli. Jmenovitě paní Martina Mullerová, pan Miroslav Štrobl, pan Marek Králík a Tylova škola Václava Veselého.
Moje velké díky patří také Vinným sklepům Kutná Hora, kteří pro tuto příležitost vytvořili limitovanou edici vína Mikuláše Daczického, kdy část zisku z prodeje lahví věnovali na bustu. Kutnohorští občané mohou vyzkoušet toto fantastické Cuvée 2015 namíchané z těch nejlepších červených kutnohorských odrůd. Je mi tedy nesmírnou ctí pozvat všechny kutnohorské občany na odhalení busty Mikuláše a připít mu tak dobrým vínem a skvělými pivy z Měšťanského pivovaru Kutná Hora!“